Previous Next

از این که مجموعه ما را انتخاب کرده اید سپاسگزاریم

متوسطه دوره اول

  • :

دورهٔ متوسطهٔ اول (راهنمائی)

در مدرسه‌های ایران به دورهٔ سه‌ساله‌ای گفته می‌شد که در آن دانش‌آموزان در مقطعی بالاتر از دبستان و پایین‌تر از متوسطه دوم تحصیل می‌کردند و دانش‌آموزان به این مقطع تحصیلی راهنمایی نیز می‌گفتند. پس از اتمام این دورهٔ سه‌سالهٔ تحصیلی یا [دورهٔ متوسطه اول] به دانش‌آموزان مدرک تحصیلی ارائه می‌شد که به‌طور غیررسمی و عامیانه به آن سیکل می‌گفتند.

سه سال این دوره به ترتیب کلاس اول راهنمایی یا هفتم قدیم، کلاس دوم راهنمایی یا هشتم قدیم و کلاس سوم راهنمایی یا نهم قدیم نام داشت. ولی در سال ۱۳۹۲ بنابر نظام جدید آموزشی کشور که تغییر یافته بود، دورهٔ پنج‌ساله دبستان ابتدایی به یک دورهٔ شش‌ساله تبدیل شد و نیز سه سال راهنمایی و چهار سال دبیرستان نیز درهم ادغام شدند و آنان نیز تبدیل به یک دورهٔ شش‌ساله شدند، اولین سال تحصیلی این دورهٔ جدید در مهرماه سال ۱۳۹۲ آغاز شد.

همان‌طور که پیشتر گفته شد، واژه سیکل در قدیم نامی عامیانه و غیررسمی برای اشاره به اتمام دوره راهنمایی یا پایان دوره متوسطه اول بود. که یک درجه پائین‌تر از مدرک دیپلم به‌شمار می‌رفت.

لازم است ذکر شود که متوسطهٔ اول با دورهٔ راهنمایی در نظام قدیم آموزشی از لحاظ پایهٔ تحصیلی یک سال اختلاف دارد. هرچند طول هر دو سه‌پایه است اما متوسطهٔ اول از هفتمین سال و دورهٔ راهنمایی از سال ششم آموزش آغاز می‌شود؛ لذا راهنمایی نامیدن دورهٔ اول متوسطه که بعضاً شایع است چندان دقیق نیست.

از جمله تغییرات مهم در کتاب‌های درسی این مقطع می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. یک‌جا کردن کتاب‌های تاریخ، جغرافیا و تعلیمات اجتماعی راهنمایی سابق در یک کتاب تحت عنوان مطالعات اجتماعی.
  2. تغییر محتوا و نام کتاب فرهنگ اسلامی و تعلیمات دینی به کتاب پیام‌های آسمان.
  3. تغییر محتوا و نام کتاب حرفه و فن به کتاب کار و فناوری و بروز کردن آن.
  4. تغییرات در محتوای کتاب‌های علوم تجربی، ریاضی، فارسی و زبان انگلیسی؛ به‌گونه‌ای که مطالب دورهٔ راهنمایی و اول دبیرستان نظام قدیم را پوشش دهد. در درس زبان انگلیسی تأکید بیشتر روی مهارت‌های شنیداری و گفتاری است و نه خوانداری و نوشتاری.
  5. اعمال دستورهای رسم‌الخطی و نگارشی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی.

ضرورت و اهمیت دوره اول متوسطه

این دوره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد زیرا به عنوان پایه و اساس علمی دوره دوم متوسطه و یکی از دوره های حساس و تاثیر گذار در زندگی اجتماعی و فردی دانش آموزان محسوب می شود چراکه دوره انتقال کودک از کودکی به اواخر دوره نوجوانی می باشد. بسیاری از استعدادهای نوجوانان در این دوره بروز می کند و پس از آن وارد مسائل جدیدی از جمله انتخاب رشته، انتخاب شغل و حرفه می شود، از این رو یکی از مهم ترین وظایف والدین، کادر مدرسه و مشاوران این است که به دانش آموزان کمک کنند تا استعدادهای خود را بشناسند و متناسب با علاقه و استعداد خود اقدام به انتخاب رشته کنند و به واسطه این تصمیم، نوع فعالیت خود در بازار کار را مشخص کرده و مسیر زندگی خود را به درستی طی کنند.

.

.

.

.

دروس پایه هفتم

انشا فارسی 1

املا فارسی 1

قرائت فارسی 1

پیام های آسمانی 1

قرآن 1

تربیت بدنی1

ریاضیات 1

علوم تجربی 1

زبان خارجی 1

زبان عربی 1

 

تفکر و سبک زندگی 1

کار و فناوری 1

فرهنگ و هنر 1

مطالعات اجتماعی 1

 

 

 

 

 

دروس پایه هشتم

انشا فارسی 2

املا فارسی 2

قرائت فارسی 2

پیام های آسمانی 2

قرآن 2

تربیت بدنی 2

ریاضیات 2

علوم تجربی 2

زبان خارجی 2

زبان عربی 2

 

تفکر و سبک زندگی 2

کار و فناوری 2

فرهنگ و هنر 2

مطالعات اجتماعی 2

 

 

 

دروس پایه نهم

انشا فارسی 3

املا فارسی3

قرائت فارسی 3

پیام های آسمانی 3

قرآن 3

تربیت بدنی 3

ریاضیات 3

علوم تجربی 3

زبان خارجی 3

زبان عربی 31

 

آمادگی دفاعی

کار و فناوری 3

فرهنگ و هنر 3

مطالعات اجتماعی 3

 

 

 

 

 

اخبار مدرسه

اطلاعیه های مدرسه در این قسمت قرار میگیرد

اعلام نتایج کنکور سراسری

نتایج اولیه‌ی کنکور سراسری امروز 10 مرداد 1400 اعلام شده و از طریق سایت سازمان سنجش قابل مشاهده است. کنکور سراسری 1400 با حضور 1184130 داوطلب در تیرماه 1400 برگزار شد. اکنون با اعلام نتایج اولیه، 1082900 نفر از داوطلبین کنکور در گروه‌های مختلف امتحانی مجاز به انتخاب رشته خواهند بود.

هدایت تحصیلی / شغلی

شاید مهمترین دغدغه اولیای دانش آموزان آینده تحصیلی و شغلی فرزندشان باشد. این که بدانند چه مسیرهایی برای ادامه تحصیل آینده شغلی فرزندشان وجود دارد و چطور می‌توان به سمت مطلوب‌ترین آن‌ها حرکت کرد بسیار اهمیت دارد. انتخاب مسیر نادرست می‌تواند آثاری چون تغییر پیاپی شغل یا نارضایتی شغلی و … به همراه آورد.

واکسیناسیون کادر مدارس

در پی اجرای طرح واکسیناسیون فرهنگیان توسط وزارت آموزش و پرورش، واکسیناسیون کادر مدارس آذین علم در مرداد 1400 انجام شد. نخستین فاز واکسیناسیون کادر آموزشی و پشتیبانی مجموعه مدارس آذین علم در تمامی مقاطع دبستان، متوسطه‌ی اول و متوسطه‌ی دوم در مرداد 1400 اجرا شد .

درباره ما

عکس بخش درباره ما دبیرستان آذین علم از نظر ساختمانی در بین مدارس استیجاری بزرگترین مدرسه با 700 متر مربع زیر بنا ی مفید ، بیش از 300 متر مربع فضای باز و حیاط با فضاهای مستقل آزمایشگاه ، کتابخانه ، اتاق سمعی و بصری ، اتاق بهداشت ، بسیج ، مشاوره ، نمازخانه ، سالن امتحانات ، بوفه و فروشگاه ، و قریب 50 فضای مناسب کلاسی و اداری و . . . می باشد. بیش از 70% دانش آموزان فارغ التحصیل این آموزشگاه در آزمون ورودی دانشگاههای دولتی و مابقی در آزمون ورودی دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند . در این آموزشگاه علاوه بر نظارت و پیگیری مستمر آموزشی نسبت به رشد ابعاد مختلف تربیتی ، پرورشی ، انضباطی و مذهبی دانش آموزان توجه ویژه بعمل می آید .

آیا در شبکه های اجتماعی فعال هستید؟

صفحات ما را در معروفترین شبکه های اجتماعی دنبال نمایید تا از خبرهای ما آگاه شوید

  حقوق تمامی مطلب محفوظ است   |    Design: مهندس شایان پورشیخی